Haber

İsrail’de gösterileri düzenleyen gruplardan 34’ü gösterilere devam edeceklerini açıkladı.

İsrail’de gösterileri düzenleyen gruplardan 34’ü, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun krize neden olan ‘yargı reformu’nu erteleme hamlesini samimi bulmadı ve eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

İsrail gazetesi Yediot Ahranot’un haberine göre gösterileri düzenleyen 130 gruptan 34’ü adli düzenlemeye aykırı eylemlerine devam edeceklerini bildirdi.

Netanyahu’ya yönelik yolsuzluk suçlamalarından yargılanmasının hızlandırılmasını talep eden “Kara Bayraklar Hareketi” ve “Suç Bakanı Hareketi” (Suç Bakanı) dahil bu gruplara eski Başbakan ve ana muhalefet lideri de katıldı. Gelecek Partisi, Yair Lapid ve Eski Savunma Bakanı ve muhalefet Ulusal Birlik. Parti Genel Başkanı Benny Gantz’ın “müzakerelere hazır oldukları” yönündeki açıklamalarını eleştirerek, müzakerelerin “hayali” olduğunu savundu.

Gruplar, Netanyahu’ya atıfta bulunarak, “Dün frenlerini kaybetmiş ve ülkeyi yönetmeye layık olmayan bir liderin halkı aldatma girişimine daha tanık olduk” dedi. ifadesini kullandı.

Netanyahu’nun “diktatör yasalarını” meclisten geçirmeyi planladığını kaydeden bu gruplar, “Bu aldatmacaya düşmeyeceğiz, var gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz” dediler. sözlerine yer verdi.

Batı Kudüs ve Tel Aviv’de Eylem

Öte yandan Batı Kudüs ve Tel Aviv’de Netanyahu hükümeti ve muhalefet partilerinin temsilcilerinin müzakere için bir araya geldiği yüzlerce kişinin katıldığı gösteriler düzenlendi.

İsrail Kanal 12 Televizyonu da Cumartesi günü Tel Aviv, Kudüs ve diğer bazı şehirlerde yargı düzenlemesinin iptali için eylemler düzenleneceğini duyurdu.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

İsrail’de Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargı atamalarında söz sahibi olmayı öngören bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Bundan sonraki 13 hafta boyunca, on binlerce İsrailli, hükümetin yargı düzenlemesine karşı ülke çapında kitlesel protestolar düzenledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün gece ulusa sesleniş konuşmasında ülke genelinde kitlesel protesto ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini duyurdu.

Netanyahu’nun düzenlemeyi erteleme kararı, koalisyon ortağı aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile anlaşmasının ardından geldi.

Taraflar arasında varılan anlaşma kapsamında, bir sonraki kabine toplantısında Ben-Gvir’in yönetiminde İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı “Ulusal Muhafızlar” adlı yeni bir güvenlik gücünün kurulmasına onay verilmesi kararlaştırıldı.

haber-mezitli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu