Haber

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan Pompeo’nun kitabına tepki

Iraklı yetkililer, eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 2017’de Irak’a yaptığı ziyaret ve dönemin Başbakanı Haydar el-Abadi ile görüşmesine ilişkin bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun anıları tepki topluyor. Kitapta, 2017 yılında Irak’ı ziyaret ettiğini ve dönemin Başbakanı Haydar Abadi ile görüştüğünü söyleyen Pompeo, Irak’ın İran’dan elektrik almaması karşılığında ülkesinin Irak’a destek vereceğini öne sürüyordu. Süleymani beni görmeye gelecek, sen benim paramı alabilirsin ama o benim canımı alacak.” Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Pompeo’nun Irak’ı ziyaret ettiğine dair anılarının yer aldığı kitaptaki bilgilerin doğru olmadığı vurgulandı. 2017’de ve dönemin Başbakanı Haydar Abadi ile görüşmesi asılsız.Açıklamada Pompeo’nun Irak’ı 2017’de değil 2019’un başlarında ziyaret ettiği kaydedildi.

Öte yandan eski Irak Başbakanı Haydar Abadi liderliğindeki “Zafer Koalisyonu”, Pompeo’nun kitabındaki tezleri yalanladı ve bunun ABD içindeki siyasi çekişmenin bir parçası olduğunu söyledi. – ERBİL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu